Tardos Katalin – Paksi Veronika – Fábri György (szerk.) (2021) Tudományos karrierek a 21. század elején

Tardos Katalin – Paksi Veronika – Fábri György (szerk.) (2021) Tudományos karrierek a 21. század elején. Szeged: Belvedere Meridionale. 

A  kötet elérhető az alábbi honlapon: http://www.belvedere.meridionale.hu/letolt/Tardos-Paksi-Fabri_2021_Tudomanyos%20karrierek.pdf

Fábri György szavai a Bevezetés fejezetből:

"Az OTKA által támogatandónak ítélt kutatási programunk tematikai újdonsága abban állt, hogy a korábbi kutatási előzményeket felhasználva éppen ezeket a megközelítéseket alkalmazta a doktoráltak pályaképének vizsgálatához. Vagyis találkozott benne a magyar viszonyok sajátosságaira reflektáló kutatási előzmények felhasználása és a nemzetközi kutatási trendek alkalmazása. Ez a tartalmi metszéspont nagyban erősítette a kutatás eredetiségét, és adott nemzetközi perspektívát a hazai vizsgálatoknak.

Mindez kutatásmódszertani oldalról is érvényesült. Eredetileg a kvantitatív adatgyűjtési formákkal tártuk fel a doktoráltak munkaerőpiaci tapasztalatait, visszajelzéseit. Bő egy évtizedet felölelő (2002–2013), három hullámot magába foglaló longitudiális felmérésünk reprezentatív eredményeit nem csupán aktualizálta kvalitatív, fókuszcsoportos adatgyűjtésünk, hanem az alkalmazott kérdezéses, beszélgetéses formával éppen a munka világának magánéleti, illetve gender jellegű hatásait tudtuk alaposabban megérteni."

Részlet Neményi Mária (DSc) előszavából:

"A kötet három, egymástól jól elkülönülő, de egymást kiegészítő fejezetből áll, mindegyikük középpontjában a ma – elsősorban Magyarországon, de tágabb értelemben a nyugati világban – tudományos páláyára lépő fiatalok karrierlehetőségei állnak. A mind tematikailag, mind módszertanilag (sőt, nyelvileg is, hiszen magyar és angol nyelvű fejezetek váltják egymást) gazdag, sok szerzőt felvonultató, mind az egyes írások szűkebben vett témáját tekintve, mind pedig módszertani szempontból sokszínű kötet olyan fontos kérdéseket jár körül, amelyek hiánypótlóak egyrészt a szűkebben vett célközösség, tehát a tudományos fokozatot szerzett vagy arra készülő fiatalok, mind pedig általánosságban a magyar olvasóközönség számára."

A kötet a Karrierek a kutatás-fejlesztésben: egyenlőtlenségek a munkaerőpiaci lehetőségek, a személyes kapcsolathálók és a munka-magánélet egyensúlya tekintetében című konferencia zárókötete. A kutatás az NKFIH K 116099, 116163, és 116102 számú konzorciális kutatási projekt, "Karrierek a kutatás-fejlesztésben:  egyenlőtlenségek a munkaerőpiaci  lehetőségek, a személyes kapcsolathálók és a munka-magánélet egyensúlya tekintetében" című projektjének keretében valósult meg.